Стотици любители на българския фолклор събра четвъртото издание на Националния фолклорен фестивал „Среща в Тракия”, провел се на 3 май в нашия град. Четиридесет и пет танцови клуба и изпълнители от цялата страна се включиха в инициативата, организирана от Момчил Тончев – ръководител на ТК ,,Тракийка”, Община Първомай и ОНЧ ,,Св. Св.Кирил и Методий-1894г.”
Вълнуващите изпълнения, живите усмивки и пъстрите носии превърнаха деня в истински празник на духа и фолклора.
Събитието се утвърди като една от най-очакваните културни прояви в региона, привличайки тази година над 600 участници – певчески, танцови групи и индивидуални изпълнители от цяла България.
Празникът започна с дефиле на участниците, които преминаха от централния площад до общината, където всички се включиха в голямо първомайско хоро. На площада пред читалището започна същинската част на празника. Събитието беше открито от Ана Сиракова – председател на читалището, която поздрави участниците от името на кмета Николай Митков: „….Приветствам Ви за устрема и творческото вдъхновение, с които съхранявате огъня на родния фолклор, за креативността, с която увличате хората от всички възрасти. Затова имам пълното основание да се гордея с Вашето присъствие на нашата сцена. Пожелавам на всички участници успешно представяне, незабравими емоции, неизчерпаема енергия и любов към всичко, което правите!
Програмата беше богата и разнообразна. Танцовите клубове се представиха с по две хора по собствен избор, от различни етнографски области на България. Феерията от носии, музика, танци, автентичност и любов към българското впечатли публиката, която бурно аплодираше участниците.
Школата по български народни танци ,,Еремия” от гр. София се отличи със своята многобройност – 150 участника се представиха във фестивала.
Ръководителите на клубовете получиха грамоти за участие, за всички танцьори имаше малък подарък, осигурен от Община Първомай.
Фестивалът завърши с голямо хоро, в което се включиха всички любители на фолклорните ритми.
„Среща в Тракия“ има за цел да съхранява и предава богатството на българските традиции, като обединява поколения и култури в едно живо и вдъхновяващо събитие. Фестивалът продължава да расте и очаква с нетърпение своето пето издание догодина.